Nyheter från sektionen
Fotbollsskolan börjar lördagen 5/4!
Idag, 12:51
Kiosken på Kip öppnar 5 april
Igår, 09:59
Dagens lagfotografering
23 mar
Lagfotografering 23/3 och 27/4
16 mar
Ungdomsledare - nu är anmälan för sommarfotbollsskolan 2025 öppen!
25 feb
Ungdomsledare till sommarfotbollsskolan 2025 - snart dags för anmälan!
23 feb
Nyheter från Kållered SK
Erbjudande från Däckskiftarna
20 mar
Efterlysning av VEO kamera!
17 mar
Jumpyard nu även för äldre barn
8 mar
Välkommen till flickor födda 2012 & 2013!
Vi är ett härlig glatt tjejlag som gärna vill bli fler.
Tveka inte att kontakta oss om ni vill vara med och spela.
Vi ses på KIP!
Välkomna!
Ändring av kioskvecka
20 mar, 21:20 0 kommentarer
Hej!
Vi från föräldraföreningen vill bara informera att vi bytt kioskvecka till v 17 istället. Detta för att hjälpa ett annat lag, som hade cup samtidigt som deras kioskvecka. Mer info om exakta tider och pass kommer, men notera v 17 i kalendern! ⚽️
Ändrade träningstider onsdag v8 och v9
16 feb, 19:58 0 kommentarer
Hej
Onsdagen den 19/2 och 26/2 kommer vi träna kl 16:30-17:30. Vår träningstid har blivit flyttad pga att herrarna spelar match under vår ordinarie tid. Onsdag v10 tränar vi som vanligt igen. Kallelser är uppdaterade med den justerade tiden.
Mvh
Ledarna
Nu är vi igång igen!
4 feb, 19:01 0 kommentarer
Vi hoppas alla haft en skön ledighet och är laddade inför våren. Nu har vi hunnit träna fotboll några veckor och vi närmar oss vår första match. Lördagen den 22 feb har vi en bokad 9 mot 9 träningsmatch och helgen efter börjar förserien. Vi har anmält 2 lag till förserien ett i 9 mot 9 förserien (F12) och ett i stor 7 mot 7 förserien (F13). Förserien spelas mellan vecka 9-13 därefter börjar ordinarie serie. I förserien ligger F12’s matcher på lördagar och F13’s matcher på söndagar. Matcherna ligger i kalendern. Med tanke på att vi spelar match på söndagar kommer vi börja träna på fredagar mellan 17:00-18:15 under förserien. Beroende på hur matcherna ligger i ordinarieserie kommer vi antingen fortsätta träna på fredagar eller gå tillbaka till söndagar. Senare under våren har vi även möjlighet att gå upp till Skogsbo.
Vi kommer ha ett föräldramöte onsdagen den 26 februari klockan 17:30-18:30. Vi hoppas så många som möjligt kan vara med då. Kallelse kommer.
Ha det fint så ses vi på fotbollsplanen
Mvh
Tränarna
Tack för den här säsongen!
19 dec 2024 3 kommentarer
Nu blickar vi tillbaka på ännu en rolig fotbollssäsong och laddar inför nästa. Under året har många nya spelare börjat vilket är väldigt roligt. Tjejerna har utvecklats jättemycket och det skall bli väldigt kul att följa dem nu när vi står inför nya utmaningar när vi kommer spela på en större plan. Serien för flickor födda 12 kommer att spelas 9 mot 9 och serien för flickor födda 13 kommer att spelas på stor 7 mot 7 plan. Som ni vet kom Balltorp till oss under hösten och undrade om vi ville påbörja ett samarbete med dem. Tyvärr valde Balltorp senare att gå till Mölndal pga bättre kommunikation med bussar samt att deras tjejer kommer börja i skolan i Mölndal efter sommaren. Med tanke på detta håller vi nu på att bygga upp ett samarbete med F11. Detta eftersom F11 är för få för att bilda två 9 mot 9 lag men för många för ett lag. Detta tror och hoppas vi kommer vara väldigt utvecklande för våra tjejer. Innan ordinarie serie startar planerar vi även att vara med i en förserie både för F12 och F13.
Inför varje ny säsong ser föreningen över träningstiderna för samtliga lag och tar fram ett nytt träningsschema. Tyvärr har vi blivit av med våra måndagsträningar i det presenterade förslaget. Som det ser ut just nu kommer vi träna på onsdagar 17:15-18:30 samt på söndagar 17:00-18:30. Vi hoppas att vi kan byta bort vår söndagstid mot en veckodag när serien startar, detta eftersom matcherna kommer ligga på helgerna.
Nu tar vi ett juluppehåll och planerar att börja träna igen onsdagen den 15 januari om vädret tillåter. Vid snö och kyla kommer träningar att ställas in.
Slutligen vill vi även tacka alla nya tränare som hoppat in under året. Utan er hade vi inte haft möjlighet att träna som vi vill samt att ha två lag i serien.
Vi hoppas alla får en riktigt mysig jul och en bra start på det nya året
Mvh
Ledarna
Avslutning och Fysträning 16/12
15 dec 2024 0 kommentarer
Godkväll! Vi fick precis veta att KIP är stängt från imorgon. Detta innebär att vi tyvärr inte kan träna fotboll i veckan. Imorgon kör vi fys istället som avslutning på terminen. Vi träffas klockan 17:15 utanför bollförrådet och håller på fram tills 18:30. Onsdagsträningen ställer vi in. Kallelsen är uppdaterad.
Vi ses imorgon
Bingolotter
13 nov 2024 0 kommentarer
Godkväll!
Nu har bingolotterna kommit. Annika kommer hämta lotterna på måndag.
Alla ska som vanligt sälja 10 bingolotter och 10 Sverigelotter. Det är 10 bingolotter och 10 Sverigelotter per familj. Så har man yngre syskon så kommer det yngsta syskonet få familjens lotter via sitt lag.
Vill man sälja fler är det såklart helt ok och då går en del av överskottet till lagkassan. Vet man med sig redan nu att man kommer sälja fler så säg till hur många extra ni vill ha, så fixar Annika det på måndag. Det finns även möjlighet att sälja dubbel eller trippellotter utöver sina 10 lotter, meddela även dessa önskemål till Annika.
Vill ni ha fler i efterhand får man hämta det själv hos Helena Selg. Alla tjejer får med sig sina lotter på onsdagens träning nästa vecka och är man inte där så får man hämta lotterna efter överenskommelse hemma hos Annika på Hultavägen 155. Det är inte frivilligt att sälja dessa lotter utan något alla i föreningen måste göra.
Hör av er om ni har några funderingar eller frågor!
Matchtröjor
13 okt 2024 0 kommentarer
Hej
Det var kul att så många kom och var med och avslutade årets seriespel med pizzakalas igår. Med tanke på att alla seriematcher är slut för i år vill klubben att vi samlar in alla matchtröjor så de kan se över vad vi har och vad som behöver kompletteras. Senast den 23 Oktober behöver vi få tillbaka alla matchtröjorna. Vi samlar in dem på kommande träningar.
Vi ses imorgon
Mvh
Ledarna
Hämtning av kakor
9 okt 2024 1 kommentar
Hej!
Nu har kakorna kommit.
Dom finns att hämta redan ikväll 17.30-19.00 på Hultavägen, vi står i garaget, första längans baksida, ni ser oss 😊
Vet att det är kort varsel, men vore grymt om så många som möjligt kunde hämta ikväll, då dom står i mitt garage.
Om inte tiden passar får ni höra av er, jag återkommer med en till tid beroende på hur mycket som är kvar efter ikväll.
Hälsningar
Föräldraföreningen genom Frida
Kakorna
18 sep 2024 0 kommentarer
Hej! En liten önskan kring kakorna. Kan alla vara snälla att regga sin profil i länken ni fick. Efterhand som ni sålt klart får ni gärna lägga in era beställningar. Men börja med namnen, så blir de lättare för mig att följa upp att alla är med och att inte någon missar.
Säg till om ni undrar något.
sista dagen att sälja är på söndag.
Påminnelse kiosken idag
15 sep 2024 0 kommentarer
Hej!
Vill bara påminna om att följa de personer har kiosken idag.
Det är en stor dag uppe på ksk med många deltagare, så superviktigt att alla håller sina tider.
Söndag Pass 1 8.00-11.00 Veronica Hrstic + Freja
- Söndag Pass 2 11.00-14.00 Veronica K+ Edith
- Söndag Pass 3 14.00-17.00 Ovidia + Ariel
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Sön 30/3
17:00-18:30 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |
Ons 2/4
17:15-18:30 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |
Fre 4/4
18:00-19:30 |
Match mot Romelanda UF F12
Romevi 32 Konstgräs |
Sön 6/4
17:00-18:30 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |
Tis 8/4
19:00-21:00 |
Landskamp Sverige-Wales
Gamla Ullevi |
Ons 9/4
17:15-18:30 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |
Fre 11/4
17:00-18:15 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |
Sön 13/4
16:45-18:15 |
Match mot Finlandia Pallo AIF F12
Kållered Sportcenter 11 |
Sön 13/4
17:00-18:30 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |
Ons 16/4
17:15-18:30 |
Träning Stora KIP
Stora KIP |